Wraz ze wzrostem liczby ludzi na ziemi zwiększa się zapotrzebowanie na różnego typu dobra potrzebne do przeżycia. Mowa nie tylko o żywności, ale także o środka higieny, ubraniach i wielu innych.

Niemożliwe jest, aby każdy człowiek każde takie dobro wytwarzał sobie sam co przyczyniło się do rozwoju firm zajmujących się produkcją ściśle określonych dóbr. Oferują one wszystko co jest potrzebne człowiekowi do życia za ściśle określoną sumę. Mają one siedziby w różnych zakątkach świata co przyczyniło się do rozwoju transportu. Nasuwa się pytanie, jak do zwykłej przyczepy ciągnika siodłowego mieszczą się czasami tysiące ubrań, jogurtów, itd. Pomocne okazują się kontenery plastikowe. Można w nich zmieścić niezrównane ilości towaru, a także uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Szczególnie narażone na wstrząsy są wszelkiego rodzaju przedmioty wykonane ze szkła. Kontenery z plastiku idealnie sprawdzają się w absorbowaniu wszelkich wstrząsów, dzięki czemu producenci są w stanie zminimalizować straty podczas transportu.

Gotowe produkty zanim trafią do konsumenta muszą nierzadko przejechać setki, lub tysiące kilometrów. Podczas tak długiej podróży często muszą być przepakowywane. Producenci zajmują się emisją różnych typów danego przedmiotu. Kontenery z tworzyw sztucznych świetnie sprawdzają się podczas takiego sortowania i przygotowywania w dalszą podróż. Zawdzięczają to możliwości wielokrotnego użytku takiego kontenera. Dzięki swojej wytrzymałości mogą być wykorzystywane przez wiele lat, a zużyte mogą zostać przetworzone na zupełnie nowe.

Cecha ta cieszy ekologów, którzy coraz częściej biją na alarm i naciskają na używanie przez producentów przedmiotów wielokrotnego użytku. Wytwarzanie takiego typu kontenerów wymaga dosyć dużych ilości ropy naftowej, ale jak to się mówi cel uświęca środki. Porównując pojemniki plastikowe i metalowe wykorzystywanie tych drugich mija się z celem. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: plastik nie rdzewieje.

Metalowe odpowiedniki dosyć szybko rdzewieją, i przestają być zdatne do użytku zwłaszcza, jeżeli jest konieczność utrzymania produktów sterylnych warunkach. Flagowym przykładem takich produktów jest żywność każdego rodzaju oraz półprodukty służące do wytworzenia żywności. Oczywiście w niektórych przypadkach kontenery metalowe są nieodzowne. Przemawia za nimi ich sztywność. Ściany takich kontenerów są znacznie bardziej wytrzymałe na uderzenia, dziki czemu idealnie sprawdzą się do przewozu swoich plastikowych odpowiedników. Odpowiednie zabezpieczone lakierem, bądź ocynkowane potrafią przetrwać lata i być użytkowane w nie mniejszym stopniu niż plastikowe.

Aktualnie w transporcie używa się obydwu typów kontenerów ponieważ idealnie się wypełniają. Metalowe sztywne i twarde, a plastikowe lekkie i odporne na wstrząsy. Nieprędko nam będzie nam dane zobaczyć jakiekolwiek zmiany pod tym względem, ale jednak jak to nastąpi miejmy nadzieje, że będzie to przełomowa chwila. Najprawdopodobniej w przyszłości zobaczymy kontenery hybrydowe, które będą połączeniem cech obu typów kontenerów.