Wraz z rozwojem cywilizacji coraz dotkliwszym problemem jest astronomicznie zwiększająca się ilość odpadów. Aktualnie można powiedzieć, że toniemy w śmieciach. Ekolodzy biją na alarm i apelują o segregacje odpadów. Każde osiedle zaopatrzone jest w odpowiednio oznaczone kontenery plastikowe służące do tego celu.

Można spotkać kontenery z plastiku odpowiednio na makulaturę, szkło, oraz wyroby metalowe. Dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa, jak wielkim zagrożeniem dla środowiska są wysypiska śmieci coraz więcej osób decyduje się na segregacje. Około 95% śmieci może zostać przetworzone w specjalnych zakładach na nowe produkty. Makulatura jest zamieniana w nowe tekturowe opakowania, papier toaletowy. Butelki i inne szklane produkty są w hutach przetapiane na zupełnie nowe przedmioty. Metalowe puszki po napojach także po odpowiednim przetworzeniu mogą znów zagościć na sklepowych półkach w takiej samej formie.

Całe to zamieszanie wokół śmieci przykuło uwagę wielu inwestorów. Nie widzą oni w tym tego co większość społeczeństwa, a pomysł na niezły biznes. Aktualnie w Polsce jest kilkadziesiąt firm zajmujących się dawaniem nienadającym się już produktom „nowego życia”. Każde miasto jest zobowiązane do posiadania minimum jednej (w przypadku większych miast jest czasami kilka firm zajmujących się odpowiednimi częściami miasta) odpowiadającej za odprowadzanie śmieci. Posiadają one kontenery z tworzyw sztucznych w różnych miejscach zachęcając różnym ciekawymi naklejkami do powierzenia im swoich niechcianych dóbr.

Firmy te zarabiają na naszych śmieciach jednocześnie przyczyniając się do dbania o środowisko naturalne. Ludzie mieszkający w domkach jednorodzinnych już od kilku lat zobowiązani są do posiadania własnego przydomowego pojemnika na śmieci. Spowodowane jest to dużą liczbą „dzikich” wysypisk śmieci w lasach. Firmy zajmujące się ich wywozem kuszą możliwością zmniejszenia kosztów wywozu, jeżeli tylko klient zobowiąże się do segregacji odpadów. Służą do tego celu worki o odpowiednich kolorach. Przykładowo w Kielcach żółte worki służą do przechowywania produktów metalowych i plastikowych, zielone szklanych, a niebieskie papierowych. Wytyczone są odpowiednie dni w których zbierane są określone worki. Każdy mieszkaniec otrzymał rozpiskę na której są wymienione. Oczywiście są śmieci, których posegregować się nie da. Należą do nich miedzy innymi resztki jedzenia, oraz popiół. Niestety aktualnie zostają one wywożone na wielkie wysypiska, ale coraz częściej się słyszy o nowych możliwościach ich wykorzystywania. Przykładem jest przetwarzanie resztek pożywienia w biogaz.

Być może już niedługo będziemy przetwarzać 100% odpadów, ale będzie to wymagać nie tylko odpowiedniego sprzętu i pomysłu, ale w szczególności odpowiedniego douczenia społeczeństwa, że wszyscy na tym skorzystają. Ciężko stwierdzić, czy to nastąpi szybko, ale jesteśmy na bardzo dobrej drodze. Dzięki poczynanym coraz szybciej krokom w tym kierunku będziemy nie tylko my żyć na czystszej ziemi, ale także przyszłe pokolenia.